ПОДАРУНОК ВІД «УКРПОШТИ»
15 лютого виповнюється 75 років румуномовному часопису «Zorile Bucovinei» - єдиній у краї»конвертованій» газеті - редакція якого вже 5 років спілкується зі своїми передплатниками, дописувачами з Кишинева та інших міст Молдови, Бухареста, Сучавського повіту Румунії, румунською діаспорою у світі, надсилаючи їм, завдяки УДППЗ «Укрпошта», листи в оригінальному конверті з логотипом видання та ратушею міста Чернівці, де виходить друком газета, передплату на яку здійснюють поштовики Буковини.
Газета засновано 15 лютого 1941 року. Видання за сімдесят п’ять років стало справжнім літописцем історії краю, його духовності і культури, своїми актуальними і цілеспрямованими публікаціями сприяло зміцненню економічних, соціальних та культурних відносин між Україною, передусім Чернівецькою областю, Румунією та Республікою Молдова.
На її сторінках створено чимало творчо-мистецьких портретів видатних діячів краю: Васіле Александрі, Міхай Емінеску (про нього йшлося у публікації «Поштового вісника» (2015, 6 лютого, с. 5) «Міхай Емінеску на поштових знаках»), Чіпріан Порумбеску, Александрі і Ґеорге Гурмузакі, Богдан (Тадей) Хашдеу та Александру, Болеслав і Тадей Хиждеу, славна родина Маддичевських: Катерина, Георгій, Євсевій, Костянтин; сімейство Нандріш: Йон, Аніца, Октав’ян, а також Іон Некульче, Сімеон-Флоря Маріан, Арон Пумнул, Константін Стаматі-Чуря, Віоріка Урсуляк… Матеріали про цих та інших діячів українською мовою займають чільне місце на сайті Чернівецької дирекції УДППЗ «Укрпошта» під рубриками: «Календар Буковини», «Філателія Буковини».
Вагомий внесок у розвиток і становлення газети зробили такі відомі діячі культури як Васіле Левицький та Іон Кілару, які багато років редагували видання.
Васіле Левицький (15.11.1921 – 21.10.1997), який родом з села Карапчів Глибоцького району – румунський поет і перекладач, член Спілки письменників України і Молдови. Він видав понад десять поетичних збірок і кілька книг для дітей: «Пісня полів», «Біля витоків Сірету», «Сповіді в дорозі», «Прелюдії весни», « Серце знову», «О, свята простота!», «Признання», «Запізнення на одне життя», «І розвіялась біла ніч», «Додаток до сонника»…Надзвичайно багато зробив як перекладач. Достатньо сказати, що румунською мовою завдяки йому побачили твори Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Марка Черемшини, Леоніда Первомайського, Ванди Василевської, Павла Загребельного, Льва Толстого, Джорджа Лондона…
З 1969 року і до останніх своїх життєвих днів редагував «Зоріле Буковіней» Іон Кілару (15.02.1937- 01.06.1994). Своє поетичне бачення світу письменник засвідчив у збірках: «Визнання», «Буковинські полудні», «Проспект Жовтня», «Гарячі джерела», «Розмова з майбутнім», «Квіти освідчення», «Пісні життя», «Дерево братерства», «Батьківщина світла».
На високій ноті журналістські традиції газети продовжував і Георгій Мигальчан (24.04.1938 – 14.02.1999) – автор ряду фейлетонів, нарисів, зарисовок, який перший серед румунських журналістів Буковини був удостоєний почесного звання «Заслужений журналіст України».
Сторінки газети «Зоріле Буковіней» насичували своїми талановитими творами відомі письменники: академік Костянтин Попович, літературознавці Олекса Романець і Григорій Бостан, поет і перекладач Мірча Лютик, поети Ілля Тудор Зегря, Сіміон Гочу, літератори і журналісти Григорій Криган, Іван Крецу, Ілля Гаванос, Михайло Гуцкал, Віорел Аіріней, Василь Карлащук…
Румуномовне видання «Зоріле Буковіней», яку нині редагує випускник факультету журналістики Кишинівського держуніверситету Микола Тома, залишається вірним традиціям дружби, толерантності, які закладені попередниками.
У філателістиці краю конверт, присвячений газетам, поки що єдиний. А можна би мати конверт з нагоди 125-річчя газети «Буковина», перше число якої підписав до друку Юрій Федькович, портрет якого двічі було відтворено на поштових мініатюрах «Укрпошти».
***
Шановні друзі, колеги!
Чернівецька дирекція УДППЗ «Укрпошта» щиро вітає Вас зі славним ювілеєм – 75-річчям виходу першого номера газети у світ.
Колектив редакції зумів завоювати у читачів репутацію цікавого і корисного видання, яке займає достойне місце серед засобів масової інформації краю. Багато змін відбулося за роки існування газети. Змінилися обсяги, поліграфічне наповнення, тематика публікацій. Але незмінне одне: газета завжди була і залишається близькою читачеві, їй довіряють, її читають, вона розповідає про головні події, про людей, які прославляють нашу область, про важливі віхи історичного шляху. Вона вчить любові і розумінню, щирості і відданості. Вона створює літопис Буковини, є доброю школою майстерності для декількох поколінь творчих працівників.
Від імені поштовиків Буковини і себе особисто вітаю Вас і весь актив газети з ювілеєм, бажаю всім творчих успіхів, здоров’я, щастя, побільше накладів і відданих читачів.
З повагою:
Ярослав ЦЮПАК, директор Чернівецької дирекції УДППЗ «Укрпошта», заслужений працівник сфери послуг України.